Rok 2021 s kombajny Case Axial-Flow® 150

Kombajny Case IH Axial-Flow® modelové řady 150 během sklizně v roce 2021.
Generace kombajnů Case IH Axial-Flow® modelové řady 150 patří mezi střední výkonovou kategorii kombajnů, ve které málokdy najdeme stroj s jedním rotorem. Při pohledu do minulosti, kdy to v ČR v roce 1993 začalo s prvním Axial-Flow® řady 16, pokračovalo řadou 21 a pak 23, se nedá na tyto kombajny zapomenout. Právě z nich nyní vychází nové 150tky. Tyto stroje si své zákazníky vždy našly a není divu, že okolo roku 2000 se jich v ČR prodávalo okolo 40 ks ročně. Po-té přešli trochu do pozadí a jednotlivé nové generace tohoto typu kombajnu nebyly v takové míře na českých polích vidět. Výrobce Case IH udělal řadu inovací, vzal osvědčený koncept, který doplnil řadou moderních technologií a systému, postupně inovoval a nyní zde máme aktuálně nejnovější, ve své třídě jistě nejlepší axiální kombajn.
Rok 2021 vidíme z pohledu Axial-Flow® jako vydařený. Celkově si svého nového majitele našlo 17 nových červených kombajnů Case IH, z toho právě 4 kusy modelové řady AF 150. K tomu víme, že byly některé další kusy lehce použité, dovezeny do republiky ze zahraničí. Po letech, kdy se jednalo o jeden nebo žádný kus ročně, se jedná o krok v před. Samozřejmě si říkáme proč? Nejlepší odpověď nalezneme určitě u samotných uživatelů. Asi téměř všichni z nich se shodují na konstrukční jednoduchosti. Stačí velice málo času na celkovou přípravu stroje před sklizní, jedno-rotorová koncepce přináší minimum pohyblivých částí a není zapotřebí velkých generálních oprav před nadcházející sezónou. Vymění se možná nějaké ložisko, zkontroluje se pár věcí, řemeny a řetězy – to je skoro sprosté slovo, u těchto strojů skoro neznáme, tvrdí uživatelé. S tím souvisí i provozní náklady, kdy méně pohyblivých částí jde ruku v ruce s tím, co se může na stroji porouchat, co je třeba pravidelně vyměnit a kolik času je na to zapotřebí.
VUrčitě důležitou otázkou okolo axiálních kombajnů byla vždy sláma. Sláma, sláma, sláma, to slyšíme všude, proč však tomu tak je a zda je to opravdu tak, jak někteří tvrdí. Za řadu let si někteří díky tomu vybudovali negativní obrázek na tyto stroje, ale myslím, že se mýlí. Je zejména důležité vědět, jak s Axial-Flow® při řádkování slámy pracovat. Proto byl pro každého uživatele vytvořen manuál, jak nastavit kombajn v případě, že máte ty největší požadavky na kvalitu slámy. Manuál je volně dostupný pro každého. Je spousta věcí, které můžete díky různorodému nastavení ovlivnit. Sláma po kombajnech Axial-Flow® má naopak řadu benefitů, jako je lepší sací schopnosti díky podelnému narušení, a to zejména při využití hluboké podestýlky ve stáji. Několik nezávislých měření prokázalo, že sláma po Axial-Flow® má lepší slisovatelnost a to až o 10 % (rozdíly ve výnosu z hektaru nepatrné), což je velmi mnoho. Sami si spočítejte, kolik při tomto rozdílu uspoříte na nákladech za lisování (vázací prostředky), dopravu a skladování. Jeden z našich uživatelů na pomezí Vysočiny a Středočeského kraje (a není jediný) tvrdí, že by kvůli slámě jiný kombajn nekoupil a jako důkazem je, že se rozhodl na sezonu 2022 vyměnit svoji starší AF 2388 za nový AF 6150. Aby nebylo vše tak růžové, jako jedinou nevýhodu vidíme, že když dlouho po sklizni necháte slámu na poli, několikrát do ní naprší a ta pak hůře vysychá. I s tím lze pracovat, většina uživatelů Axial-Flow® zavčas slámu slisuje a jak je už v balíku, je to pohoda. Myslíme, že je zapotřebí o této problematice hovořit otevřeně a rádi vám poskytneme více informací.
Velice častou otázkou je porovnání těchto axiálních kombajnů s konkurencí v této výkonové kategorii. Většinou se jedná o vytřasadlové stroje, které jsou složitější a disponují nižší průchodností. Axiální technologie dokáže zpracovat velké množství materiálu za krátkou dobu, jedná se tedy o stroje určené nejen pro soukromé zemědělce, ale jistě také pro podniky, které sklízí ročně okolo 500-700 ha jedním kombajnem. Z historie někteří uživatelé tvrdí, že oproti vytřasadlovým strojům mají axiální výrazně větší ztráty při vjezdu a výjezdu z porostu. To však již dnes rozhodně neplatí, protože byla výrazně upravena technologie vkládání / separace, a i když není naplno rotor „zahlcen“, rozhodně o své zrno nepřicházíte. Důležitým ekonomickým parametrem je šetrnost k zrnu, kde se tyto dvě technologie nemohou vůbec rovnat a zde Case IH vládne – průměrný rozdíl mezi Case IH a jinými výrobci je 1,87 %. Víme to nejen z vlastních testů, ale také od samotných uživatelů, kteří si tyto stroje záměrně pořizují i díky tomuto. V zrnu jsou velké peníze a když ho poškodíte, 1/3 je na sítech díky nižší hmotnosti vyfouknuta ven na pole. V případě sklizně osiv, sladovnických ječmenů, dokonce řepky (drahocenný olej) nebo oves na vločky, zde i každé poškozené zrno v zásobníku je finanční ztráta. Za rok to jsou pak statisíce korun, a to v dnešní složité době výrazného zdražování hraje na konci roku značný rozdíl. Ne nadarmo se říká, že při sklizni jde přeci o zrno!
Jistou míru zvyšující se oblíbenosti v poslední době hraje i řada inovací na osvědčeném stroji. Automatické otáčky ventilátoru čistění při jízdě z kopce / do kopce, elektronická uzávěrka přední nápravy, nastavitelná koncovka vysýpání, moderní systémy jako měření výnosu a tvorba výnosových map, automatické řízení podle GPS nebo laser pilotu, moderní komfortní kabina řidiče, kde nesmí chybět například lednička, kompletní LED osvětlení nebo pohodlné opěrky na nohy. Takto bychom mohli vyjmenovat velice dlouhý seznam toho, co se za několik posledních let na kombajnech dnes pod označením Axial-Flow® 150 změnilo. Tyto změny reflektují požadavky uživatelů, přizpůsobení evropským podmínkám a těm, kteří v dnešní době kombajny obsluhují. Máte-li chuť se o Axial-Flow® 150 dozvědět více, navštivte odkaz níže, kde se dozvíte více. Je také možné po předchozí domluvě uskutečnit osobní prohlídku na některém z našich středisek, nebo si stroj během sklizně vyzkoušet. Víme, že tohle je ten správný kombajn pro ty, kteří mají rádi jednoduché stroje, váží si svých peněz a práce je pro ně radostí.