V porovnání s Axial-Flow® ostatní mlátičky na poli stojí

Při výběru nového kombajnu se společnost Baldovská s.r.o. rozhodovala mezi třemi typy nejprodávanějších sklízecích mlátiček. Zajímá vás proč si nakonec si vybrali Axial-Flow® 9250 ?
Když byl před 5 lety Roman Nedoma předvádět kombajn Axial-Flow® 9240 v Draženově na Plzeňsku, vnuknul tamní společnosti Baldovská s.r.o. myšlenku na nový, výkonný kombajn s velkým záběrem žacího adaptéru. Následovaly dva roky, kdy si majitel firmy, společně s agronomem i obsluhou vybírali mezi třemi top značkami kombajnů na českém trhu. Nejen, že mezi konkurenty nakonec zvítězil Axial-Flow®  9250, ale během dalších dvou let společnost zakoupila i druhý totožný stroj a tím definitivně potvrdila, že svého výběru nelituje.

Agronom: Výběr kombajnu ovlivňuje mnoho faktorů

Výběr nového kombajnu ovlivnilo několik zásadních faktorů. Dle slov místního agronoma Jaroslava Sobotky zkoušeli ve společnosti hned několik sklízecích mlátiček s různými výsledky. Vytřasadlová mlátička konkurenční značky měla velké ztráty a hybridní stroj, který má klasické tangenciální mláticí ústrojí v kombinaci s axiálním separačním ústrojím, se opakovaně ucpával.

Pro nás by bylo nejlepší, kdyby se ti tři hlavní výrobci spojili a vzali by z každého kombajnu ty nejlepší vlastnosti. Nakonec rozhodla cena a drcení slámy, které má Axial-Flow® bezkonkurenčně nejlepší,“ popisuje agronom, „drcení je pro nás stěžejní. Díky kombajnu CASE IH máme dobře nadrcenou a dobře rozprostřenou slámu a díky MacDon liště i nízké strniště, do kterého můžeme hned po sklizni zasít řepku,“ dodává.

Obsluha: V porovnání s Axial-Flow® ostatní mlátičky na poli stojí

Obsluha kombajnu Daniel Paroubek si chválí především rychlost a jednoduchost. „Největší zážitek je pro mě, když vidím jak je náš kombajn v porovnání s jinými sklízecími mlátičkami na poli rychlý. Když v něm jedete máte pocit, že v porovnání s ním ostatní stroje stojí,“ chválí Paroubek velký záběr žacího adaptéru a bezkonkurenční průchodnost stroje. Zároveň vyzdvihuje i navigační systém, bez kterého si nedokáže představit sklizeň s dvanáctimetrovou lištou: „Nevěřím, že někdo dokáže sklízet s takovou lištou bez navigace. To člověk nemůže trefit bez toho, aniž by nevynechával, nebo se nepřekrýval.“

Podle jeho slov jsou kombajny CASE IH jednoduché stroje, které vyžadují jednoduchou údržbu: „Každodenní  údržba zabere chvilku. Náš kombajn má asi 10 mazniček. Když si večer kombajn vyfoukám a ráno přijdu k čistému stroji, můžu během chvilky vyjet. Stejně jednoduchá je výměna košů při přechodu z plodiny na plodinu. Když je člověk trochu zručný, zabere to maximálně 15 minut.“ 

Na pořádný kombajn patří pořádná lišta

„Pro MacDon lištu první generace FD1 jsme se rozhodli zejména kvůli polehlým porostům. Některé roky může úroda pod vlivem počasí na poli lehnout. Pak nastává opravdu problém, když musíte tyto porosty vysekávat. Musíte se často vracet, nebo si s kombajnem najíždět z různých stran, abyste dokázali polehlé porosty nabrat. Samozřejmě vás to stojí čas i peníze. MacDon lišta tohle zvládá naprosto perfektně. Navíc zvládne udělat i nízké strniště, do kterého můžeme rovnou zasít řepku. Když jsme se rozhodli koupit druhý kombajn Axial-Flow®  i na něm jsme chtěli lištu MacDon.“
 
Jaroslav Sobotka, agronom, Baldovská s.r.o.

S Axial-Flow® sklízíme řepku, pšenici, ječmen, hrách, oves, mák a jetel na semeno.

S moderními funkcemi se postupně učíme

Oba kombajny Axial-Flow® jsou vybaveny navigací s RTK signálem. "Ve starším kombajnu už máme nahrané mapy. Teď aktuálně pracujeme na tom, abychom měli stejné mapy i v novém stroji a aby spolu ty dva kombajny komunikovaly a mohly tak spolu pracovat spolu na jednom poli bez zbytečných přejezdů a vynechávek.

Využívali jsme měření vlhkosti a vážení výnosů. Teď pracujeme na tom, abychom měli jasně dané hranice pozemků a linie. V druhé fázi se budeme učit pracovat s výnosovými mapami. Až to bude fungovat, tak už budu jen sedět v kanceláři, mrknu se do počítače a uvidím, kde to nese a kde to nenese,“ popisuje vidinu blízké budoucnosti pan Sobotka.

Kombajny Axial-Flow®  si můžete na sezónu 2023 také nově pronajmout!
PŘEJÍT NA NABÍDKU PRONÁJMU