Novinky SIP pro rok 2023

Novinky SIP z veletrhu SIMA. Autorem článku je Martina Karásková, zdroj Mechanizace zemědělství 03/2023.
Slovinská společnost SIP, jejíž techniku na sklizeň pícnin zastupuje v České republice společnost AGRI CS, měla na mezinárodní výstavě Sima v Paříži veliký stánek. Stroje byly vystaveny na ploše 610 m2 a v expozici byl prakticky celý sortiment včetně nejčerstvějších novinek dvou shrnovačů STAR 860|26 TS a STAR 930|28 TC, které v té době ještě stále čekaly na oficiální představení.

Kromě výše zmiňovaných strojů si mohli návštěvníci prohlédnout i pásový shrnovač AIR 900 T, jež je v sortimentu také relativně nováčkem. K vidění byla i žací kombinace Silvercut Disc 900 nebo zástupci rodiny obracečů Spider.

Specialista na sečení a sklizeň travních porostů

Slovinský výrobce jen na trhu již přes 65 let a zabývá se převážně výrobou a vývojem žacích strojů, shrnovačů, obracečů a sběracích vozů. Dobrou pověst dělá strojům jejich robustní konstrukce, která ji dává vysokou spolehlivost, inovativní řešení, jež přináší velkou produktivitu práce a také jednoduché ovládání zajišťující komfort jejich použití. Výrobní program strojů pro sklizeň pícnin nabízí profesionální technologie pro tři zemědělské segmenty: Jednak se zaměřuje na horské farmy, kde jsou zapotřebí bezpečné, lehké a obratné stroje. Další segment cílí na středně velké farmy, které potřebují odolné a výkonné stroje pro práci na velkých plochách s co možná nejlepším poměrem ceny a kvality a konečně poslední skupina strojů je určena pro velké zemědělské společnosti a podniky konající služby, kde jde v první řadě o vysoký výkon, spolehlivost a maximální produktivitu.
SIP má obchodní zastoupení ve více než 35 zemích světa, přičemž mezi pět hlavních exportních trhů patří Francie, Rakousko, Švýcarsko, Německo a Itálie.

Hvězda výstavy SIP Star 930|28 TC

Největšími hvězdami výstavní plochy na veletrhu Sima byly opravdu Hvězdy, tedy dva nové rotorové shrnovače označené Star. Šlo o tak čerstvé novinky, že oběma sotva zaschnul lak. Informace o nich jsou tedy velmi sporadické, ale zde je vše, co jsem se na stánku dozvěděla. První ze strojů je shrnovač SIP Star 930|28 TC s nastavitelným pracovním záběrem od 8,15 do 9,25 m. Jedná se o dvourotorový středový shrnovač, který vytváří řádek o šířce 1,26 až 2,36 m.
Společnost SIP uvedla, že tento stroj s dopravní výškou pouhých 3,40 m a minimální potřebou výkonu pouhých 80 koní shrne 13 ha za hodinu. Speciální upevnění 3D+ umožňuje oběma rotorům pohybovat se na podvozku nezávisle, což zajišťuje dobrou trakci na nerovném povrchu. Patentovaný tandemový podvozek také dovoluje zvýšit rychlost pojezdu. Nová konstrukce rámu ve tvaru oblouku zajišťuje větší průchodnost při jízdě přes pokosy.
Nová je také převodovka ve tvaru Y, jejíž konstrukce nyní dovoluje menší úhel pohonu rotorů. Další výhodou je velká obratnost soupravy s agregovaným shrnovačem SIP Star 930|28 TC, jelikož čep připojení shrnovače umožňuje otáčení v úhlu až 150°. K dispozici je dále široká nabídka výbavy na přání jako je hydraulické ovládání výšky rotorů nebo hydropneumatické odpružení.

Dvourotorový shrnovač STAR 860|26 TS

Druhou novinkou je dvourotorový shrnovač STAR 860|26 TS s pracovním záběrem od 7,24 do 8,6 m, který vytváří boční řádek. Rotory tohoto stroje jsou poháněny novým Z-pohonem patentovaným slovinskou společností. Díky inovativnímu uspořádání Z pohonu vývodového hřídele může SIP používat menší úhly vývodového hřídele a větší úhly nastavení. Výsledkem je delší životnost a menší poškození kloubových hřídelí a lepší manévrovatelnost. Nová podpěra rotoru 3D+ je navržena tak, aby lépe kopírovala terén. Sekvenční zvedání rotorů (SRL) nabízí standardně dodatečné zpoždění částečného zvedání rotorů, které si uživatel může nastavit podle množství plodiny a podmínek na poli. Nová oblouková konstrukce rámu nabízí větší manévrovací prostor při jízdě přes pokosy, protože celý rám hrabic je umístěn výše. Systém click lock bezpečnostních lišt a automatické zajištění rotorů v přepravní poloze přinášejí bezpečnost a stabilitu při přepravě. Přepravní šířka je menší než 3,00 m, přepravní výška s namontovanými rameny je menší než 4,00 m.

Pásový shrnovač AIR 900 T

Společnost SIP představila před dvěma lety tažený pásový shrnovač AIR 900 T. Dlouho byl segment pásových shrnovačů výrobci málo obsazený. Jde přitom o velmi zajímavé stroje, které dokážou shrnout materiál bez příměsí půdy a nečistot, a navíc s ním zacházejí velmi šetrně, takže nedochází ke ztrátám lístků například u vojtěšky. Výsledkem jsou vzdušné a rovnoměrné řádky, které jsou základem pro produkci kvalitního krmiva. Přesně tak pracuje i nový AIR 900 T.
Základem jsou dvě sběrací jednotky na koncích teleskopického ramene, které jsou schopné sebraný materiál uložit buď centrálně, nebo do boku. Pokud je materiál ukládán na boční řádek je pracovní záběr 7 m, pokud na středový řádek je pracovní záběr stroje 9 m. Pokud se shrnuje na středový řádek jsou od sebe sběrací jednotky vzdálené a lze plynule nastavit šířka středového řádku, což je výhodné, protože řádek lze optimalizovat pro sběr píce lisy, nakládacími vozy nebo sklízecími mlátičkami. Pokud jsou sběrací jednotky umístěny vedle sebe, vytváří shrnovač levý, nebo pravý řádek. Dobrou práci odvádí shrnovač i v případě, že je píce mokrá a těžká. Sběrací jednotky totiž mohou rozdělit množství píce tím, že ji dopraví na dva boční řádky. Ty pak lze přemístit, obrátit či sloučit do řádku jednoho.

Kvalitní krmivo

O kvalitě krmiva se rozhoduje už na sběracím ústrojí. Kombinace sběracího rotoru s malým průměrem, prstového rotoru a čelního válce na sběrací jednotce zajišťuje plynulý tok bez turbulencí a hromadění píce před shrnovačem a zabraňuje ztrátám listů, zejména u luskovin. Vzhledem k tomu, že většina hrubých bílkovin rostliny se nachází v listech, zachovává použití technologie pick-up AIR proteinovou hodnotu píce a zvyšuje výnos hrubých bílkovin na hektar orné půdy.
Pružinové prsty sběracího ústrojí jsou zahnuté v opačném směru jízdy a vytvářejí tak vlečný efekt, který zajišťuje šetrné a rychlé zvedání píce ze země a zabraňuje vnášení zeminy, písku a kamenů do materiálu. Snížený obsah popelovin přispívá k vyšší energetické hodnotě píce, lepší spotřebě, lepšímu zdraví a pohodě zvířat a lepší produkci mléka a masa. Nižší obsah popelovin je také příznivý pro optimální fermentaci siláže a lepší stabilitu píce.
Aby bylo zaručeno, že v případě zlomení se prsty nedostanou do píce, jsou chráněny systémem proti ztrátě. Ten se skládá z děleného plastového prvku a kovové svorky. Každý segment upevňuje vždy šest pružinových prstů, což zajišťuje rychlou a snadnou údržbu.
Centrální osa umožňuje flexibilitu sběrací jednotky a vynikající přizpůsobení, protože sleduje povrch podél zakřivené linie. To umožňuje sklizeň bez poškození drnu a bez zbytků píce na poli. Vzhledem k tomu, že veškerá píce je sbírána ze země, je výnos sušiny na hektar orné půdy vyšší a zároveň drn zůstane nepoškozený a rychleji zaroste.
Pohon sběracího ústrojí je řešen přes vývodový hřídel, jež pohání dvojité variabilní hydraulické čerpadlo uložené na dvoubodovém pružném závěsu. Zvolené řešení umožňuje rovnoměrný průtok oleje do hydromotorů sběracího systému a zajišťuje plynulý chod sběracího ústrojí i v náročném terénu, kde je třeba zvýšit otáčky motoru a vývodového hřídele. Řemenový pohon s hydromotorem umožňuje nastavit rychlost a směr otáčení pomocí řídicí jednotky.

Všechny typy terénu

Tažené otáčení shrnovače SIP AIR 900 T s hydropneumatickým odpružením umožňuje vynikající přizpůsobení a snižuje tlak na půdu ať už se shrnovač pohybuje v jakémkoliv terénu. Kromě toho jsou v těsné blízkosti sběrací jednotky instalovány volně otočné plazy, které zajišťují přizpůsobení jednotky terénu. Tím se zabrání poškození a zajistí se menší opotřebení sběrací jednotky, a protože se plazy volně otáčejí, nezůstávají na nich žádné nečistoty. Velký prostor od země při částečném zdvihu umožňuje snadné přejíždění řádků nebo otáčení na souvratích. Kompaktní přepravní poloha s krátkým rámem a vzduchovými brzdami umožňují pohodlnou manipulaci se strojem a stabilitu při přepravě.

Čerstvé novinky mezi obraceči

Do rodiny obracečů přibyl nový přírůstek, model SPIDER 775|6. Jeho pracovní záběr je 7,75 m a vyznačuje se velkým výkonem, stabilitou a dobrým kopírováním terénu. Průměr každého ze šesti rotorů činí 1,7 m a umožňuje montáž hákových pružinových prstů, pro vícevrstvé rozmetání a obracení husté a těžké píce. Výhodou je možnost nastavení úhlu natočení rotoru v rozmezí od 11° do 19° podle množství a vlhkosti píce. Zajímavá je i výbava systémem Smart Lift, který automaticky blokuje a dodatečně zvedá vnější rotory při otáčení na souvrati a stroj tak má větší světlou výšku. Pohon je řešen přes vývodový hřídel a robustní skříň převodovky, která zaručuje plynulý a tichý provoz.