Pícninářská linka SIP ALP na rodinném statku v Beskydech

V Beskydských kopečkách na Frýdecko-Místecku na rodinné farmě se o krmivo stará kompletní linka SIP ALP.
V Beskydských kopečkách na Frýdecko-Místecku se nachází rodinná farma Velšových. Na celkem 36 ha se o krmivo pro stádo skotského náhorního skotu a vřesových ovcí stará STEYR Multi s kompletní pícninářskou linkou SIP ALP, která je stvořená pro práci na kopcovitých terénech. Velšovi si plní svůj sen a na své zvířectvo koukají i z terasy. Podívejte se na videoreportáž.

V podhůří Slezských a Moravskoslezských Beskyd najdete malou rodinnou farmu, na které vás s úsměvem přivítá celá rodinka Velšových. Pan Marek Velš se svou manželkou se rozhodli splnit si sen. Mimo svou práci si pořídili vlastní farmu. 
Pan Marek Velš se nám svěřil, že jako malý musel u babičky přes prázdniny sušit seno pro krávu. To mu však nebylo příliš k libosti, protože jeho kamarádi si užívali volna, a proto ho nikdy nenapadlo, že by se chovu dobytka někdy dobrovolně věnoval. S postupem času se však společně s manželkou začali zajímat o plemenný chov skotského náhorního skotu a netrvalo dlouho a od roku 2018 se na stádo highlandů koukají přímo z terasy.
Začaly přibývat pozemky a Velšovi rozšířili své hospodářství. V současné době hospodaří na vlastních 18 ha a na dalších 18 provozují služby nebo smluvní výpas. Pastviny, na kterých chovají 10 ks základního stáda skotského náhorního skotu a vřesové ovce, se rozkládají od Nýdku až po Dobratice, kdy se jedná především o horské louky. U Highlandů i vřesovek se zaměřují na plemenný chov.
S přibýváním pastvin a dobytka bylo zapotřebí řešit i nákup vhodné zemědělské techniky, která by Velšovým značně usnadnila práci. Před třemi lety začali uvažovat o nákupu vlastního traktoru, a jak tomu u malých farem bývá, důležitými kritérii byl komfort, jednoduchost ovládání a cena. Cílem bylo pořídit všestranný traktor, který zastane veškerou práci kolem farmy. Na farmu tedy putoval všestranný traktor STEYR 4120 Multi s výkonem 120 koní.
Kromě traktoru na farmu Statek u Velšů putovala i kompletní pícninářská linka SIP ALP. Konkrétně se jednalo o přední žací lištu DISC 300 F ALP, obraceč SPIDER 455|4 a shrnovač STAR 470|13. Modelová řada ALP byla ideální volbou. Jedná se odlehčené modely, které jsou uzpůsobené pro práci na svažitých terénech a hodí se do agregací s menšími traktory. Část obhospodařovaných pozemků rodiny Velšovy se nachází na horských loukách s velkou svažitostí, proto padla volba právě na modelovou řadu ALP.
„S naším SIP příslušenstvím obhospodařujeme každý rok 18 ha, kdy se jedná o dvě až tři seče za sezónu. Z píce děláme seno nebo senáž, a tím dále krmíme naše zvířata. S kvalitou píce jsme velice spokojeni a stroje se osvědčily i v podhorských oblastech, kde se teď dostaneme i do míst, kam bychom se bez této značky nedostali. Údržba strojů je velice jednoduchá, kdy všechno zvládnu sám, ačkoliv nejsem úplně technický typ. Na každý stroj je tovární tříletá záruka, takže se můžu kdykoliv obrátit na náš autorizovaný servis Navos Farm Technic.“
Marek Velš, Statek u Velšů, Dobratice
Čelní žací stroj s těžištěm umístěným blízko u traktoru disponuje zavěšením s horizontálním úrovňovým vyrovnáváním pro perfektní přizpůsobení terénu. Modely ALP jsou koncipovány pro nejnáročnější podmínky a svažité terény. Žací lišta DISC 300 F ALP je vybavena bočním posuvem a umožňuje posouvání až o 200 mm směrem vpravo i vlevo. Díky tomu je zajištěno ukládání posečené píce mezi kola traktoru i při práci na svazích. Čeští farmáři totiž požadují, aby píce nepůsobila za žací lištou jako překážka. Speciálně tvarované disky z otěruodolné oceli Hardox dokonce odvádí i cizí tělesa a brání znečištění samotné píce. Disky rotující směrem do středu optimalizují průchod píce a ukládají ji do úzkých řádků.
Druhým krokem zpracování píce je obracení. Menší obraceče řady ALP jsou určeny mimo jiné pro použití na menších plochách a v horském terénu v kombinaci s traktory nižší výkonové kategorie. Vynikají svou lehkou, ale stabilní a kvalitní konstrukcí. Při obracení nedochází k zabředání do drnů a výsledkem je vždy sklizeň čisté píce. Velkým benefitem řady ALP je postupné kopírování terénu pomocí vodicích kol, kde lze nastavovat pracovní výšku. Pokud pracujete na extrémně svažitých terénech doporučujeme dodatečné vodicí kolo. Kromě nastavení pracovní výšky lze nastavovat i úhel rozhozu v rozsahu od 12 do 18 stupňů.
SIP nabízí širokou paletu shrnování do řádků při sklizni zelené píce. Velšovi zvolili lehkou verzi shrnovače s pracovním záběrem 4,7 m. Patentovaná tandemová náprava slibuje vynikající přizpůsobení jednorotorového shrnovače STAR jakémukoliv terénu. Díky polohování otočné nápravy patentovaný tandemový podvozek SIP kopíruje terén o 50 % plynuleji oproti standardní nápravě. Pokud byste chtěli dodatečně vylepšit kopírování terénu na extrémně nerovných plochách, nabízíme vodicí kolo. Díky kyvnému čepu projíždí shrnovač neustále přesně za traktorem. Tím se dosáhne lepší řiditelnosti a mimořádně malého poloměru otáčení.

STEYR 4120 Multi - Marek Velš, Statek u Velšů