Strip-till setí: Proč, jak a hlavně čím?

Investice, která se vyplatí.
V AGRI CS si uvědomujeme, že odpovědnost vůči budoucnosti zemědělství nespočívá pouze v prodeji strojů, ale především v podpoře zemědělců při zavádění inovativních a udržitelných postupů. Naším cílem je ukázat vám, že inovativní přístupy, schopnost učit se novým věcem a kvalitní informace jsou základem úspěchu a mohou pomoci i vám. Díky mnohaletým zkušenostem z českého a slovenského trhu vám chceme ukázat jinou cestu.
Výkyvy klimatických podmínek, omezování chemické ochrany rostlin, rozšíření erozně ohrožených ploch či úbytek pracovních sil jsou jedny z nejčastějších problémů, kterým zemědělci čelí a které s vámi stále intenzivněji diskutujeme. Jedním z klíčových témat je technologie strip-till a no-till. Technologii strip-till jsme se věnovali již v několika článcích, videoreportážích, seminářích a budeme se ji věnovat i nadále. Jedná se o technologii, která je založena na pásovém zpracování půdy a setí. Ve spojitosti se strip-tillem navíc legislativa udává maximální šířku zpracovaného pruhu, a to 30 cm při současném dodržení minimálně 60 % nezpracované části povrchu půdy. Zpracování půdy může být mělké nebo, častěji využívané, hlubší pásové podrytí bez efektu míchání. Podrytí ocení převážně rostliny, které jsou choulostivé na zhutnělé vrstvy půdy, jako je například řepka olejka. Není však výjimkou, že metodou strip-till se dnes zakládají již veškeré plodiny.
 

Proč strip-till?

Jedním z důvodu využívání technologie strip-till je splnění legislativních podmínek hospodaření na erozně ohrožených plochách, které skokovým tepem přibývají. Na těchto plochách jinou než strip-till technologii využít nesmíme, a to z důvodu snížení efektu větrné a vodní eroze. Strip-till je i odpovědí na problematiku úbytku pracovních sil. Nejenže dochází díky sjednocení pracovních operací k úspoře času potřebného pro zakládání porostů, ale i k snížení počtu potřebné techniky, což vede k úspoře finančních nákladů.

Je potřeba si však uvědomit, že tuto metodu zakládání porostů nepoužíváme pouze kvůli legislativním nařízením a nákladům, ale především pro jejich agronomické přínosy vedoucí k udržitelnému zemědělství. Omezením pohybu půdy snižujeme výpar vlhkosti v ní uložené, speciálně v období srpna. Přispívá i fakt, že půda je pokrytá posklizňovými zbytky v meziřadí, a tím je méně vystavená přímému slunečnímu svitu a méně se zahřívá. Klíčovým benefitem strip-till technologie je podpora půdního života, jako jsou žížaly, houby, mikroby a veškeré mikroorganismy podporující přirozené procesy v půdě. Zůstávají v bezpečí, v meziřadí, odkud se mohou dále šířit a podporovat rozvoj půdního života.
 

Evoluce v setí řepky

Jednou z nejvíce choulostivých rostlin trpících na zhutněné půdy je řepka olejka. Tato rostlina dosahuje tím vyššího výnosu, čím má rozmanitější a hlubší kořenový systém. Pro vytvoření optimálních podmínek růstu kořenového systému se využívají podrýváky, které nemíchají jednotlivé vrstvy půdního profilu, ale pouze odstraní zhutnění. Osivo se vysévá současně v dráze slupic, a to s roztečí řádku 50 cm od sebe. Díky této rozteči mají rostliny prostor nasadit patra již od země a vytvořit tak masivní biomasu se spoustou květů, které následně tvoří výnos. Kromě širších roztečí řádku se v sytému strip-till využívá i menší počet jedinců osiva. Standardně se výsevek pohybuje s cílem rostlin 30 kus/m².

Například výsevní ústrojí profesionálního podrýváku SUMO LDS dávkuje osivo individuálně, pro každý semenovod zvlášť, což z něj prakticky dělá „přesný secí stroj“. Pro podporu růstu rostlin bude možné stroj vybavit současným ukládáním hnojiva do různých hloubek profilu půdy v kombinaci s čelním zásobníkem. Důležitým prvkem podrýváku Sumo LDS je těžký půdní pěch umístěný mezi podrývacími slupicemi a secími botkami, který půdu zpětně zkonsoliduje. Jedná se o odstranění velkých vzduchových mezer a navázání jednotlivých vrstev půdy zpět na sebe pro zamezení vysychání a úniku emisí CO2 do ovzduší.
 

Strip-till v obilninách, strip-till všude

Jedním přejezdem, jako u setí podrývákem (podrytí + výsev), lze zakládat porosty všech konvenčních plodin, jako jsou obilniny, olejniny či luskoviny. Univerzální strip-till secí stroj Sumo DTS se ve způsobu ukládání osiva liší od podrýváku převážně meziřádkovou vzdáleností. Přínosy metody strip-till však zůstávají stejné. Standardně se osivo ukládá do dvou pásků po stranách zpracovaného „V-profilu“ ve vzdálenosti 12 cm od sebe. Snadnou výměnou secí botky lze docílit i jiných meziřádkových vzdáleností, např. ukládání osiva do dvou úzkých pásků 6 cm od sebe; ukládání osiva do jednoho pásku 33 cm od sebe (33 cm je individuální vzdálenost secích vozíků), nebo ukládání osiva do jednoho dvanácticentimetrového širokého pásu. Součástí secích botek je možnost ukládání druhé a třetí plodiny nebo hnojiva individuálními semenovody.
 

Investice, která se vyplatí

Pokud chcete zvýšit efektivitu svého hospodaření, je technologie strip-till tou správnou volbou pro vás. Je to investice, která se vám vrátí ve formě nižších provozních nákladů, zdravější půdy a zvýšeného potenciálu maximálních výnosů. S technologií pásového zpracování půdy máte jistotu, že vaše plodiny budou mít perfektní start, a vy budete připraveni na výzvy, které přináší každoroční změny počasí. 
 

Nový projekt PŘINÁŠÍME ŘEŠENÍ

AGRI CS přichází s novým projektem PŘINÁŠÍME ŘEŠENÍ. Seriál vám nabídne nejen inspiraci, ale především konkrétní a ověřená řešení problémů, se kterými se na poli nebo i v kanceláři vašeho podniku potýkáte. Seriál PŘINÁŠÍME ŘEŠENÍ není jen o předávání informací, ale také o dialogu. Chceme slyšet vaše názory, otázky a zkušenosti, protože právě díky vzájemné komunikaci můžeme hledat ta nejlepší řešení. Jsme tým AGRI CS a jsme tu proto, abychom vám pomohli.
 
Zaujala vás technologie Strip-till?
Nechte nám váš kontakt, ozveme se vám.

Vaše osobní údaje budou zpracovány dle pravidel o ochraně osobních údajů.