Vybrali Quadtrac CASE IH: pásový traktor s nejnižší možnou spotřebou

Na konci roku 2022 se v Kmětiněvsi rozhodovalo o nákupu nového silného traktoru pro tahově náročné operace. Hlavními kritérii byl pásový podvozek a co možná nejnižší spotřeba nafty.
Rodinná Farma Pokorný Kmětiněves se věnuje převážně rostlinné výrobě. Na svých pozemcích o rozloze 1600 ha pěstují konvenční plodiny jako je ječmen, pšenice, kukuřice, žito a řepka. Historie rodinné farmy sahá do počátku 90. let a kromě rostlinné výroby se věnuje také výkupu komodit, jejich sušení nebo skladování. „Farma bývala dřív větší. V posledních letech se snažíme dělat věci v menším měřítku, ale o to víc kvalitněji,“ popisuje strategii farmy spolumajitel Jan Pokorný. Na konci roku 2022 se v Kmětiněvsi rozhodovalo o nákupu nového silného traktoru pro tahově náročné operace. Hlavními kritérii byl pásový podvozek a co možná nejnižší spotřeba nafty.
 

"Hledali  jsme traktor na pásech, který bude silově podobný modelu, který už jsme na farmě měli, ale chtěli jsme výrazně snížit spotřebu. V tomhle ohledu si myslím, že se nám výběr povedl, “ popisuje spolumajitel farmy Jan Pokorný.


Quadtrac 620 CASE IH používají v Kmětiněvsi převážně k podmítání a tahání těžkého nářadí. Za první sezónu má za sebou přípravu pod ječmeny a kukuřice a posklizňové podmítání. Obsluha traktoru je velmi spokojena zejména s komfortní kabinou, přesnou navigací a poloměrem otáčení. Majitelé zase s nízkou spotřebou a technologií patentovaného pásového podvozku CASE IH Quadtrac.
„Vybírali jsme mezi dvěma pásovými traktory různých značek. Nakonec jsme zvolili Quadtrac 620 CASE IH. Kromě našich základních kritérií – výkon, pásový podvozek a co nejnižší spotřeba – jsme požadovali také dodání do konce roku. Tento požadavek dokázalo takto na poslední chvíli splnit jen AGRI CS. I když to nebylo úplně jednoduché, prodejní tým udělal vše proto, abychom traktor dostali ještě v roce 2022. S traktorem jsme spokojeni a zatím to vypadá, že naše požadavky na snížení spotřeby, splní.“
Jan Pokorný, spolumajitel, Farma Pokorný Kmětiněves

Proč volit traktor na pásech?

Traktory CASE IH Quadtrac jsou známé svou schopností pracovat v náročných terénech a poskytovat vyšší tažnou sílu díky svému konceptu pásového podvozku. Díky větší styčné ploše vyvíjí pásové traktory mnohem menší tlak na půdu než traktory na kolech, a to i v případě tak mohutného a silného stroje jako je Quadtrac 620 s maximálním výkonem 692 koní. Užívání pásových podvozků může předcházet nežádoucímu utužení půdy. Menší tlak na půdu, který poskytují traktory a kombajny na pásech, pomáhá udržovat zdravou strukturu půdy, minimalizuje degradaci půdních vlastností a přispívá k optimálním podmínkám pro růst plodin.
Během sklizně 2023 měli na farmě Pokorných v Kmětiněvsi možnost vyzkoušet kombajn Axial-Flow® CASE IH v rámci DEMA. Výsledky sklizně, jednoduchost kombajnu a jeho nízké provozní náklady je přesvědčily a na základě těchto zkušeností se rozhodli rozšířit jejich vozový park o kombajn Axial-Flow® 8250 s pásovým podvozkem. Ten jim AGRI CS dodalo na konci roku 2023.